Son sürüm sunucu optimizesi

Minecraft'ın son sürüm sunucularında en iyi şekilde optimize edilmesi için hazırlanan rehbere hoşgeldiniz.

Minecraft'ın 1.13 sürümünden sonra değişen kodlaması yüzünden çok fazla sunucu optimize hatalarıyla karşılaşıldı. Çünkü yapılan güncellemeler daha çok oyunun ana modu olan Survival üzerine kurulu olduğu için sunucular göz ardı edildi. Asıl sorun şuydu, doğan varlıkların algoritmasının değişmesi. Bu da çok daha fazla varlık doğmasını ve çok fazla entity işleyişini gerçekleştirdiği için ne kadar güçlü makineniz olursa olsun yinede sorun üretecek türden. İşte bunları bir nebzede olsa nasıl çözebiliriz, hep birlikte buna bakıcaz.

Ön hatırlatma:

Yapılacak ayarlar sunucunun işleyişine göre kişisel yönde değişiklik gösterebilir. Yani açmak istediğiniz oyun moduna bağlı ayarları daha da sıkmanız gerekebilir.

Aynı zamanda verilecek önerilerde kesinlikle illegal yollara başvurulmaması önemle rica olunur.

Spigot optimize ayarları

Sunucularımızı Spigot ekibinin tasarlamış olduğu başlatıcı ile sunucumuzu çalıştırırız. Fakat bunun daha iyi optimize edilmiş hali varken neden Spigot? Burada devreye PaperSpigot ekibinin geliştirmiş olduğu Spigot başlatıcısının dönüştürülmüş haliyle karşılaşıyoruz. Sunucudaki chunkları, entity, varlık yapay zekaları ve daha bir çok şeyi optimize edilmiş halde karşımıza sunuyorlar, hemde ücretsiz olarak! İlk olarak vermiş olduğum bağlantıdan bunu indirip "spigot.jar" yerine koyuyoruz.

Ayarlamaları yaptıktan sonra başlatıcı kodu olarak bunu kullanabilirsiniz.

Paper, spigot, bukkit.yml optimize dosyaları

3 farklı dosyada 3 farklı ayarlar. Hepsinde sunucu için özel ayarlar yaparak sunucu performansını maksimum düzeyde tutucağız. İçindeki mesajları kendinize göre ayarlayıp düzeltebilirsiniz.

Optimize Eklentileri

Yukarıda yapmış olduğumuz ayarlar PaperSpigot ekibinin bize sunmuş olduğu ayarlar doğrultusunda yapabildiğimiz ayarlardı. Şimdi bunlarında ötesine geçerek bize daha fazla optimize imkanı sağlayan diğer eklentileri tanıyalım.

Ücretli ve ücretsiz olarak 2'ye ayrılan eklentilerin birden fazla özellikleri var. Fakat ücretli eklentiler daha çok içinde özellik barındırırken aynı zamanda daha da efektifler.

Ücretsiz eklentiler

EntityTrackerFixer

Bu işinize çok yarayacak eklentilerden biridir. Yaptığı işlem ise şu: Minecraft tüm varlıkları an ve an takip eder ve her zaman çalışma durumunda tutar. Fakat bu eklenti sayesinde varlıklar sadece siz onların yanına gittiğinizde çalışacaktır. Yani siz onları görmediğinizde onlar yerlerinde sabit kalır ve hiç bir işlem yürütmezler. Özel olarak ayar dosyasında değişmeniz gereken bir şey yoktur. Yükle ve oyna tarzındadır.

VillagerOptimiser

1.14+ üstünde köylülerin işleyişi baştan aşağa değişti ve bu da sunucular için büyük tehdit oluşturmaya başladı. Özellikle etrafında meslek için aradığı bloklar sunucuyu çok fazla işlem yükü bindirmekte. Bu eklenti sayesinde köylülerin yaptığı bu işlemleri sıraya sokarak sunucuda oluşan işlem yükünü minimum seviyeye çekebilirsiniz.

LimitPillagers

Özellikle bir survival oyun modunda bir sunucunuz var ise işinize gerçekten çok yarayacaktır. Bu eklenti ile isterseniz baskınları engelleyebilir ya da "Karakol" adı verilmiş mekanlarda bir den fazla yağmacı varlığının doğmasını engelleyebilirsiniz.

Simple Anti-Mob Lag

Sunucunuz da çok fazla varlık çiftliği yapılıyorsa ve bunun önüne geçemiyorsanız bu eklentiyi kullanabilirsiniz. TPS'iniz 18.5'un altına düştüğünde bu bir orada olan ve çarpışan varlıkların yapak zekasını alır ve onları dondurur. 19.5'un üstüne çıktığında ise onları bu özelliğini geri verir. Özellikle varlıkların birbirine çarpması sunucuda önemli bir sorun oluşturmaktadır.

ClearLagg

Çoğumuzunda eskilerden bilmiş olduğu bu eklenti hala çok sağlam işlemler yapmakta, özellikle son sürümlerde. Tüm sunucudaki oluşabilecek varlıkların sayısını belirleyebilir, bir chunk içindeki maksimum varlık sayını belirleyebilir, süreyle belirlediğiniz varlıkları sildirebilir veya gecikme yapacak bir kaç redstone sistemini engelleyebilirsiniz. Fakat unutmayın ki ayarlarının iyi yapmalısınız yoksa oyuncularınız size bir çok şikayet ile geri dönebilir. Açıklamalarına göre kendi sunucunuza göre ayarlamalar yapabilirsiniz.

IllegalStack

Özellikle son sürümlerde çıkan oyun açıklarını engellemek için işinize çok yarayacak. 0-Tick sistemleri ve "AFKFishFarm" gibi nice oyun açıklarını engelleyebilir ve sunucudaki geciktirme yapabilecek diğer sistemleri engellemeniz için size olanak sağlamaktadır.

antiRedstoneClock

Oyuncularınız sunucunuzda çok fazla kızıltaş sistemi yapıyorsa ve bunlar sunucuda geciktirme yaptıracak türden ise bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Kızıltaş devrelerini engelleyip tabelayla mesaj geçebilirsiniz.

Matrix

Üst sürümlerde en verim alabileceğiniz bir hile koruma eklentisidir. Diğer tüm ücretli/ücretsiz eklentileri test ederek tecrübe edindim ve gerçekten en sağlam korumayı sağlayan eklenti "Matrix AntiCheat" olduğunun kanaatına vardım. Aynı zamanda "Over_Brave" adından eklentiye en çok yardım edenler arasında benide bulabilirsiniz.

PacketLimiter

Oyuncular sunucuya çok fazla paket gönderebilirler ve bu da sunucuda geciktirmeye sebep olmaktadır. Bu eklenti ile bunu önleyebilirsiniz.

Ücretli eklentiler

Hatırlatma: Bu eklentileri korsan olarak kullanmanız sunucunuzda yarardan çok zarara uğratacaktır.

Sunucunuzda en efektif olarak gecikme/TPS sorununu çözen eklentiler "ücretli eklentiler" olarak belirlenmiştir.

React

Çok önceden beri Spigot sitesinde barınan bu eklenti sunucunuz için gerçekten çok işe yarayacaktır. Bir çok gecikme ve TPS sorununuzu ortadan kaldıracaktır ve aralarında en efektif olarak bu eklentinin olduğunun düşüncesindeyim. Fakat eklenti kurduktan sonra yapılması gereken önemli ayarlar var, yoksa oyuncularınızdan küfür yiyebilirsiniz. Ben sizin için özel ayarlanmış bir ayar dosyası paylaştım. Bunu sunucunuzu özelleştirene kadar kullanabilirsiniz. Merak etmeyin sorun yaratmayacak türden ;D.

LagAssist

Birden fazla özelliğin bulunduğu bu eklenti bir çok ihtiyacınızı karşılayacak türden.

 1. MergedMob - 18$

 2. React - 5.99$ - #React eklentisi kadar efektif değil. React çok daha büyük ve yararlı bir eklenti.

 3. FPSHelper - 4.5$

 4. FarmLimiter - 4$

 5. Redstone Clock Detector -1.5$

 6. HLR (Crop hoppers) - 0$

 7. Best View Distance - 0$

 8. McCleaner - 0$

 9. CustomPayloadFixer - 0$

 10. FixCrashBook - 0$

 11. LagAssist's Unique Features

Spawnerları optimize edebilir, kızıltaş sistemlerini algılatıp kırdırtabilir, farmları sildirtebilir ve varlıkları sildirtebilirisiniz.

CasualProtector

Diğer eklentilere nazaran daha az efektif olan bu eklenti ile bir çok sunucu çökme sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda FPS artırma ve Kızıltaş sistemlerinin daha fazla hangi chunkta çalıştığınıda görebilmek mevcut.

ServerBooster

Bu eklenti ile bir chunkta olabilecek varlığın maksimum kaç tane olabileceği ve bunların evcilleştirme süresi gibi bir çok özelliği barındıran eklenti sayesinde her varlık için farklı bir ayar yapabileceksiniz. Aynı zamanda ücretsiz eklentilerde bulunan "EntityTrackerFixer" özelliklerinede sahiptir.

Sonuç

Artık sunucunuz üst sürümlerde çalışabilecek en optimize ayarlarda çalışmaktadır. Üst sürümlerde çok fazla sunucu çökertme açıkları gibi sorunlar bulunmamaktadır fakat yinede böyle sorunlarınız var ise size bir sonraki konumuza bekliyor olacağız. Şimdiden yüksek TPS'li günler. Sağlıcakla kalın.